Herkesin Evinde Bulunuyor! O Eşya Artık Çeyrek Altın Değerinde

Hepimizin evlerinde bulunan ancak kullanım ömrünü bitirmiş ya da daha üst bir modeli alındığı için kenara atılmış teknolojik cihazlar, içlerinde bulundurdukları değerli madenler nedeniyle yıllar sonra sahiplerine büyük bir kazanç kapısı olabiliyor.

Gelişen teknoloji ile yüksek teknoloji üreten şirketler, yeni ürettiği cihazları satabilmek için yazılımlarının ömrünü birkaç yıl sürecek geliştirmelerle destekliyor. Bu durum, hemen hemen herkesin evinde teknolojik bir hurdalığın ortaya çıkmasına neden olurken, özellikle akıllı cep telefonları, tablet, dizüstü bilgisayar ve televizyonlar gibi cihazların devrelerinde kullanılan altın ve türevi değerli eşyalar, bu cihazlar yazılım ömürlerini doldursa da aynı yerlerinde kalmaya ve değerlerini korumaya devam ediyor.

ESKİDİ YA DA BOZULDU DİYEREK SAKIN ÇÖPE ATMAYIN!

2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin açıklanan resmi verilere göre Türkiye’de 70,5 milyonu mobil olmak üzere toplam 88,8 milyon telefon bulunuyor. Kullanım ömrü sona eren teknolojik cihazlarda aslında bir servet yattığı ortaya çıktı.

Açıklanan resmi verilere göre Türkiye’de kişi başına her sene 8 kg elektronik atık üretilirken bu atıkların büyük bir bölümünün çöpe gittiği ortaya çıktı. Oysa ki çöpe giden her cihazın içerisinde küçük bir servet yatıyor. Günümüzde yükselen enflasyon, döviz kuru ve yaşanan çip krizi ile elektronik cihazların değeri her geçen gün artarken bozulan cihazların içinde yer alan çiplerin yanı sıra altın ve paladyum gibi pek çok önemli parça bulunduğu açıklandı.


ATIK TEKNOLOJİK ALETLERİN TOPLAM DEĞERİ 55 MİLYAR DOLARI AŞIYOR

Cep telefonları başta olmak üzere televizyon, dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlar, tablet gibi günlük hayatta elimizden düşürmediğimiz pek çok cihazda kullanılan parçaların aslında servet değerinde olduğu açıklandı. Birleşmiş Milletler Üniversitesi ile beraber Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından yayımlanan rapor ile Türkiye’de 623 ton e-atık olduğu belirtildi. Yayımlanan raporda sadece telefonların içinde bulunan materyallerin toplam değerinin 55 milyar euro olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir